Nu de ELGA constant door het boilervat loopt worden de mogelijkheden lastig om te begrijpen.
De simpele opties:
- Wanneer de zonneboiler warm is verwarmen we het huis met de zonneboiler;
- Wanneer de boiler kouder is dan wordt de boiler verwarmd door de ELGA;
Maar ook:
- De ELGA verwarmd het boilervat, en dus maken we er ook gebruik van wanneer we douchen. Het gasverbruik wordt hierdoor lager, maar dus ook:
- De WTW haalt daarvan weer een deel terug en stopt dat weer onderin de boiler;
- En die warmte kan uiteindelijk ook weer worden gebruikt om het huis te verwarmen.
Vandaag
Hierboven is een grafiek van vandaag te zien. De paars-blauwe lijn is de kamertemperatuur. De groene lijn is de temperatuur halverwege de zonneboiler, de zwarte lijn de temperatuur onderin de boiler. Het eerste wat opvalt is dat de kamertemperatuur aardig mee loopt met de temperatuur halverwege in de boiler.
Het stroomverbruik:
Interessant:
- 06:00, huis is afgekoeld, ELGA aan, huiskamer wordt warm en boiler warmt 4 graden op;
- 08:00, klokprogramma begint, ELGA aan, huiskamer wordt warm, boiler koelt eerst af en warmt daarna door naar 34 graden
- 14:00, ELGA gaat kort aan, boiler koelt eerst af, huiskamer warmt op en boiler warmt weer door naar 31 graden
- 18:30, ELGA gaat weer aan, woonkamer wordt warm, en er staat iemand onder de douche! Boiler koelt af halverwege maar warmt vanaf onderaf op door de WTW!
ELGA
Dezelfde dag, andere series geselecteerd. T6 is de temperatuur bij de driewegklep in de aanvoer. ZB_CV_TEMP_UIT is de temperatuur die uit de zonneboiler komt richting de retour. De ELGA levert maximaal maximaal 35 graden boven, beneden is dat een paar graden warmer.
Vermogen
Een paar dagen terug heb ik een berekening gemaakt. Toen warmde de zonneboiler op van 24 tot 32 graden in 32 minuten. De hoeveelheid water die wordt verwarmd door de ELGA is ongeveer de helft van de 300 liter.
Totaal is er 8 * 4,186 * 150 = 5023,2KJ toegevoegd in 32 minuten ( 1920 seconden ). Er is dan 5023,2*1000 / 1920 = 2616,25J/s in het vat toegevoegd. En aangezien J/s gelijk staat aan W betekent dat dus dat er consequent 2,6kW door de ELGA werd toegevoegd aan de zonneboiler. En daarnaast wordt het huis ook nog eens verwarmd.